Parohia Bercioiu

8 Martie 2016

Parohia  Bercioiu, este  situată  în  satul  Bercioiu, comuna  Budești, județul  Vâlcea  și   face  parte  din  Protopopiatul  Călimănești. Numele  comunei  Budești este  nume  toponimic, această  denumire  evocând natura terenului  ce  aparține  localității.

Cuvântul „buda” înseamnă  pădure, loc împădurit, cocioabă  de  lemn  din  pădure. Etimologic, denumirea  localității  Budești  ar putea  fi  legată  și  de  nume  de  persoană - Buda, derivând  din  forma  de  singular  Budescu, din  pluralul  Budești. Satul  Bercioiu, aparținând  parohiei  Bercioiu, este  amplasat   în sudul  localității. Acest  sat  a  preluat  numele  de  la  persoana  Bercu, (care  locuia  la  intrarea  în  sat, pe  locul numit  Rădulești). Parohia  Bercioiu  este  situată  în  satul  Bercioiu  și  aparține  din  punct  de  vedere administrativ-teritorial  de  comuna  Budești. Comuna  este  situată  în  partea  central-estică  a județului  Vâlcea, pe  malul  stâng  al  Oltului.

Pisania: „ Biserica  Bercioiu  cu hramul  „ Duminica Tuturor Sfinților  ” a  fost  construită  de  Mănăstirea  Cozia  și  localnicii de  atunci î ntre  anii  1834-1838,  fiind  îngrijită  în  permanență  de  enoriașii  acestui  sat, sub  îndrumarea  consiliului  și  a  comitetului  parohial” . Biserica  a  fost  renovată  în  anul 1959  cu  ajutorul  enoriașilor  din  parohie. Între  anii  1990-2000  cu  ajutorul  binecredincioșilor  parohieni  s-au  realizat  următoarele :spălarea  picturii , trotuarul  din  curtea  Bisericii  și  monumentul  ridicat  în  cinstea  eroilor  căzuți la  datorie   în  timpul  revoluției  din  anul  1989,   preot  paroh  fiind  părintele  Leon  Dură. În   anul  1995  s-au  început  lucrările  casei  parohiale  de  către  preot  Leon Dură  și  s-a  terminat  în  anul  1996. În anul 1998  s-a  renovat  clopotnița  și  s-au  ridicat anexele  gospodărești. Începand  cu  anul  2003, noul  preot  paroh  Frunzescu  Dragoș, a întreținut  biserica  și  casa  parohială  și  a  realizat  următoarele  lucrăr i: s-au  confecționat  și  montat  jgheaburi  și  burlane, biserica  neavand  niciodată  așa  ceva, placă  de  beton  cu mozaic  în  toată  biserica, s-a  reparat ,renovat  și  zugrăvit  exteriorul  bisericii. În  următorii ani  2007-2010, s-au  mai  realizat  cu  ajutorul  enoriașilor  parohieni: un  platou  din  beton în  fața  Bisericii  și  alei  betonate  de  jur-înprejurul  bisericii. În  anul  2012  s-a  schimbat  instalația  electrică, înlocuindu-o  pe  cea  veche din  aluminiu  cu  alta  nouă  din  cupru  și  s-a  introdus  cu  această  ocazie  și  curentul trifazic. Cu  ajutorul  credincioșilor  și  sub  îndrumarea  preotului  paroh  Frunzescu  Dragoș.

Alte articole despre:

Adăugați un comentariu

Poți adăuga un comentariu folosind și acest formular